חיפוש
  • ערן טובול

דמות עגולה


ליז דמות עגולה, לא שמנה. היא מושכת, מיד כשמסתכלים עליה מבינים הכל, מבינים למה הדמות פועלת. גם אחרי שרואים את הוידאו המפליל מתחנת הדלק. כשהיא שודדת באיומי אקדח את המוכר אנחנו לא כועסים עליה, אנחנו נותנים לה מרווח נשימה. אולי הסיפור יותר מורכב משחשבנו? יש לה סיבה, לא יכול להיות שזה סתמי. בבית המשפט עו"ד הדין טוען שבחוץ בתוך הפורד הכסופה ישב אריק ג'ינקסן עם אקדח והבת שלה, אם לא תביא את הכסף עכשיו הוא יסע משם וירה בשתיהן.

בית המשפט מבקש דחייה, הולכים לבדוק את מצלמות האבטחה. המכונית חנתה במקום היחידי שמצלמות האבטחה לא מצליחות לצלם. אי אפשר לדעת מי - אם בכלל - נמצא ברכב. זה טוב מספיק בשביל לדרוש שתזוכה מחמת הספק אומר עו"ד הדין שלה וזו האסטרטגיה שהם בחרו. אין רכב, אז מתחילים לחפש עדי ראייה. שוב דחייה. ליז תמיד מוצאת פינה חשוכה שאי אפשר לראות מה מסתתר בה, היא תמיד הופכת את העובדות לגמישות באמצעות מילים. הגזרה החטובה שלה הופכת אותה לדמות עגולה עוד יותר, מכל צד אפשר לראות את הקשרים הלוגיים שהובילו להחלטה.

אנחנו לא שופטים אותה, אנחנו אוהבים אותה בגלל החולשה שהיא מפגינה. אנחנו מפחדים ממנה, אישה כזאת בדרך כלל משיגה מה שהיא רוצה. היא יודעת, ביום בו תפסיק להיות יצירתית תיכנס לכלא, בינתיים אנחנו מתאהבים בה. יש לה סיבה, יש לה את אריק ג'קסון ממנו התגרשה, יש את המחזר הטרי והעשיר, יש מצלמות אבטחה, יש עו"ד חלקלק שמקווה להכניס אותה למיטה אחרי שיוציא אותה מהמעצר. הכותב תמיד מספק לנו סיבה פרקטית, הגיונית, נכונה כלכלית ואפקטיבית מבחינת זמן שמאפשרת לנו להאמין לסיפור.

דמות עגולה מורכבת מהיכרות עמוקה של החלטות איך לומר… עגולות. כולנו נדחפים לקבל החלטות שמעצבות את חיינו, בזמן אמת אין לנו זמן לדון בנסיבות עלינו להחליט. אחרי תקופת זמן ניתן להביט אחורנית ולנסות להבין מדוע קיבלנו את ההחלטה. פענוח זה לא תמיד יסביר באמת למה קיבלנו את ההחלטה שקיבלנו אבל הוא יספק לנו סיפור משכנע. הסיפור הזה הוא מה שהדמות מספרת לעצמה, ככל שהדמות מורכבת יותר, עמוקה יותר ומודעת יותר היא מעניינת יותר, מעניינת כמו הסיפור שלה.

כאשר ניגשים לכתוב עלינו לזכור שמאחורי "האקדח" יש מגוון שלם של שיקולים. אם האוחז בו הוא פושע, קל יותר לדלג הלאה, ופה אני מציע לעצור ולחשוב מדוע לדמות יש אקדח? איפה האקדח נקנה? מה הדמות מרגישה בנוגע לאקדחים? האם הדמות מסתירה את האקדח? איפה היא עושה את זה? האם הדמות שלכם עונה על השאלות הפשוטות שעולות מהסיטואציה? אל תעשו לעצמכם הנחות, אם תדביקו לדמות כותרת שטחית כמו "היא טיפשה", "היא שקרנית", "הוא משוגע", "הוא מניפולטור" סגרתם לעצמכם את הדמות באופן שטוח. כולנו נדרשים להצדיק את המעשים שלנו, גם רוצחים מצאו סיבה, גם עניים שהתעשרו, גם בוגדים וצדיקים. למה עשיתי את מה שעשיתי? 1, 2, 3, 4 - חפשו את הסיבות שיכולות היו להפעיל אותם. טיפ- תקראו על מקרים אמתיים וקחו מהם השראה, לא מהסרטים ולא מסדרות טלויזיה, מהחיים, מהמשפחה ממקרים שאתם מכירים טוב.

יש תרגיל כתיבה מפורסם שמבקש ליצור סיפור דרך דמות, קחו דף ותרגלו.

בחרו דמות (אישה), בת כמה היא? (29), איפה היא גרה? (קליפורניה), מצב משפחתי? (מאורסת), מקצוע? (עו"ד), מצב (שחיתות במשרדי החברה), רצון (לגלות האם הבחור בו היא מאוהבת מעורב בפרשה), מעצור (היא מוערכת מאוד וזכתה בכל התיקים עד היום, אם היא טועה היא מפוטרת, אם היא צודקת היא מפוטרת), פעולה (חוקרת מתחת לפני השטח ומעוררת סימני שאלה שמתגברים ולבסוף מכריחים אותה לנקוט עמדה).

כדי לפענח דמויות נבנו מודלים רבים ושונים שמדברים על המצב, הרצון, המעצור והפעולה. לפני אלה נצטרך לנסח את ההיסטוריה של הדמות, גיל, מקום מגורים, מצב משפחתי, מקצוע, תחומי עניין וכדומה. ככל שהרקע של הדמות יהיה יותר מעניין הפעולה שלה בזמן אמת תפתיע אותנו יותר. ככל שנכיר את הדמות לעומק ככותבים, נוכל לראות אותה מקבלת החלטות שלא היינו מקבלים, נוכל לכתוב סיטואציות עמוקות יותר ומוצדקות יותר.


17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול